Alapképzésre és osztatlan tanárképzésre történő jelentkezés esetén

A felvételi összpontszám, vagyis a rangsorolás alapjául szolgáló eredmény 400+100 pontos pontszámítási rendszerben kerül kiszámításra.

A jelentkező felvételi összpontszámának el kell érnie a jogszabályban meghatározott minimumpontszámot az ún. jogszabályi minimumpontszámot: alapképzés, valamint osztatlan mesterképzés esetén 280 pontot, azzal a kitétellel, hogy az emelt szintű érettségi-, a nyelvvizsga-, illetve az OKJ-többletpontokkal együtt, de más jogcímen adható többletpontok nélkül számított pontszámot kell alapul venni.

 

  1. Alapképzések, illetve osztatlan mesterképzések esetén két pontszámítási mód alkalmazható:
  • a) a tanulmányi pontok(max. 200 pont) és az érettségi pontok(max. 200 pont) összege, hozzáadva a többletpontokat, vagy
  • b) az érettségi pontok (max. 200 pont) kétszerese, hozzáadva a többletpontokat.

A tanulmányi pontokat a jelentkező 9–12. (nyelvi előkészítő esetén 9–13.) évfolyamos középiskolai osztályzataiból és a középiskolai tanulmányok lezárásaként megszerzett érettségi bizonyítványban szereplő vizsgatárgyak százalékos eredményeiből kell kiszámolni.

Az érettségi pontok: két érettségi vizsgatárgy százalékos eredményei alapján számítható pontok. Az érettségi pontok összértéke maximum 200 pont lehet (érettségi vizsgatárgyanként maximum 100 pont).

„Régi típusú" (2005 előtti) érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők esetében az érettségi vizsgaeredmények automatikusan középszintű érettségi vizsgának minősülnek, az érdemjegyek az alábbi százalékos értékeknek felelnek meg:

  • jeles (5): 100%,
  • jó (4): 79%,
  • közepes (3): 59%,
  • elégséges (2): 39%.

 

  1.  Felsőfokú végzettséggel rendelkező jelentkező felvételi pontjait a korábbi felsőfokú tanulmányok alapján is megállapítja az intézmény. Az érettségi követelményben meghatározott érettségi tantárgyak helyett az oklevél minősítés alapján adható pontszám:
  • jeles oklevél                            400 pont
  • jó oklevél                               360 pont
  • közepes                                  320 pont
  • elégséges oklevél                   240 pont

A felsőfokú végzettséggel rendelkezők számára nem kötelező a jelentkezési feltételként meghatározott emelt szintű érettségi vizsga letétele.

 

Az 1-2. pontszámítási módok közül a jelentkező összpontszámát automatikusan, külön kérés nélkül a számár kedvezőbb módon kell meghatározni azon dokumentumok alapján, amelyeket a felvételi eljárás során benyújtott.

  1. A művészetközvetítés képzési terület szakjaira jelentkezők részére gyakorlati vizsga szervezhető.
    A gyakorlati vizsgán:
  • alapszakon maximálisan 200 pont,
  • osztatlan tanárképzés esetén szakképzettségenként 100 pont szerezhető.

A művészetközvetítés képzési területhez tartozó alapszakok esetén a felvételi összpontszámot kizárólag a gyakorlati vizsgaeredmény duplázásával számítják ki (többletpontok hozzáadása nélkül).

Osztatlan közismereti tanárképzés esetében, amennyiben mindkét szakképzettségre történő felvétel feltétele gyakorlati vizsga teljesítése, a felvételi összpontszámot többletpontok hozzáadása nélkül kell meghatározni.

 

Többletpontok:

A különböző jogcímeken elért többletpontok összege legfeljebb 100 pont lehet abban az esetben is, ha a jelentkező különböző jogcímek alapján elért többletpontjainak az összege ezt meghaladná.

A többletpontokat alapvetően két csoportba lehet osztani:

  • jogszabály alapján – kötelezően adandó többletpontok (emelt szintű érettségi vizsgaeredményért, nyelvtudásért, esélyegyenlőségért),
  • képzési területenként adható többletpontok (tanulmányi és művészeti versenyeredmények alapján, szakképesítés vagy sporteredmény alapján).

Többletpontok táblázata itt elérhető.